Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, jest popularnym zwierzątkiem domowym. Z uwagi na swoje małe wymiary jest dobrą opcją dla tych z nas, dla których niemożliwe jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie ma zbyt dużych wymogów, jeśli chodzi o jedzenia – jest zwierzęciem żywiącym się roślinami, przede wszystkim sianem. Dietę świnki morskiej można urozmaicać warzywami i owocami, takimi jak pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Musimy zapewnić zwierzątku stały dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej ze ściółką i potrzebnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Śwince morskiej możemy kupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy bezproblemowo w większości sklepów z akcesoriami dla zwierząt lub online. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, ponieważ świnki morskie nie lubią się wspinać. Dlatego istotna jest powierzchnia dna klatki. Spód klatki może być zrobiony z plastiku, a pręty z metalu. Najmniejszym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, można kupić objętość o większym rozmiarze, szczególnie gdy planujemy hodować w niej więcej świnek.Ważnym jest, by pręty klatki nie były położone zbyt szeroko, gdyż może to grozić zaklinowaniem się świnki morskiej między nimi. Klatkę dla świnki morskiej powinno się pokryć ściółką i\oraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Najczęściej ściółką klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są tanie i świetnie sprawdzają się jako podłoże klatki. Wadą trocin jest pylenie oraz wysypują się poza klatkę. Inną możliwością może być granulat, który wykazuje się dobrą chłonnością, jednak jest nieco twardszy w stosunku do trocin. Ponadto są dostępne maty dla gryzoni, dzięki którym prosto zadbać o czystość w klatce, natomiast ich minusem jest niemożność kopania w ściółce, co gryzonie uwielbiają.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Aby umilić klatkę waszej świnki morskiej warto umieścić w niej potrzebne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka morska będzie czuć się bezpieczna, ponieważ będzie miała norkę, do której będzie mogła skryć się aby odpocząć lub ochłonąć, gdy na początku przeniesiemy ją do nowego miejsca.

https://www.krakvet.pl/ internetowy sklep zoologiczny