W jaki sposób reagować, kiedy własny psiak posiada babeszjozę?

Babeszjoza u psa – objawy i dodatkowo okoliczności niedyspozycji, jak leczyć?

Babeszjoza stanowi nierzadko powstającą u czworonogów chorobą odkleszczową. Jeżeli więc zdarza nam się wyciągać naszego pupila na spacer do parku bądź lasu, powinniśmy znać jak wykryć jej symptomy. Wczas stwierdzona babeszjoza jest rzeczywista do pełnego uzdrowienia. Nie leczona potrafi doprowadzić jednak do śmierci psiaka.

Przyczyny i także symptomy dolegliwości

Babeszjoza szkodzi pieskom w dowolnym wieku, niemniej znacznie wrażliwe są czworonogi młode, które posiadają poniżej 8-go miesiąca istnienia. Zwiększone zagrożenie zainfekowania się dotyczy także piesków ras: greyhound oraz pitbull. Dolegliwość ta określana jest również piroplazmozą i także zagraża swym czworonożnym towarzyszom nie jedynie podczas lata. Jeśli temperatura na polu wykracza 5 stopni Celsjusza, psiak potrafi zarazić się babeszjozą. Najczęściej wszak do zarażeń dochodzi wiosną plus wczesną jesienią. Jeśli kleszcz będący nosicielem choroby ukąsi czworonoga oraz przetrwa w nim więcej niżeli dobę, choroba pozostaje wysłana do psiego krwioobiegu, gdzie rozpoczyna się rozprzestrzeniać. W trakcie trwania tegoż procesu często dochodzi do bolesnych stanów zapalnych ważnych organów. Wypływa to zatem z walki układu odpornościowego z pierwotniakiem sprowadzającym babeszjozę, oraz z straty czerwonych krwinek. Pierwsze syndromy przypadłości pojawić się mogą dopiero po blisko 20-stu dniach. Są nimi: osowiałość, apatia, pozbawienie apetytu, modyfikacja zabarwienia moczu z żółtego na czerwony. Kolejnymi śladami nie leczonej choroby mogą być takie dylematy jak: powiększenie śledziony, gorączka, żółtaczka, bladość błon śluzowych. Gdy także dojdzie do utrudnień, możemy mieć do czynienia z: zakłóceniami oddychania, odchyleniami neurologicznymi, zapaleniem trzustki, niewydolnością nerek, obrzękiem kończyn, zaś definitywnie, niestety ze śmiercią stworzenia.
najlepsze marki legowisk dla czworonogów zobacz https://www.krakvet.pl/wygodne-legowiska-dla-psa-c-134.html

Diagnoza

Najskuteczniej ujawnić babeszjozę przez zastosowanie badania krwi. Jeżeli w rozmazie krwii trafiają się pasożyty odpowiadające za infekcję, możemy mieć gwarancję co do określenia. W poniektórych przypadkach szkodniki potrafią nie być od razu wyraźne i dodatkowo niezbędne jest wzięcie większej ilości próbek krwi i przeprowadzenie kolejnych badań.

Babeszjoza u czworonoga: jak łagodzić?

Niestety leczenie babeszjozy nie staje się takie banalne. Nie funkcjonuje bowiem jeden lek, który z lekkością zwyciężył tę dolegliwość. Działanie babeszjozy składa się z podawania antybiotyków, leków przeciwko pierwotniakom, oraz sterydów. Nadarza się również, że w rezultacie straty czerwonych krwinek potrzebna staje się transfuzja krwi. Kurowanie trwa od paru dni do nawet paru tygodni. Najstosowniejsze przewidywania są wtedy, kiedy infekcja zostanie zlokalizowana jeszcze dopóki zajdzie do ogromnego niedostatku czerwonych krwinek.